Premiera Publikacji “Sytuacja prawna osób niecispłciowych w szkołach”


Przedstawiamy publikację “Sytuacja prawna osób niecispłciowych w szkołach”

W swojej działalności zauważamy, że nie tylko polskie prawo jest przeszkodą na drodze do tworzenia szkoły równej, otwartej i bezpiecznej. Ogromnym problemem jest niekompetencja kadr pedagogicznych, która prowadzi do przemocy i niesprawiedliwości.

Przez ostatnie miesiące zbieraliśmy materiały, wyroki sądów, analizowaliśmy dziesiątki ustaw i rozporządzeń, aby stworzyć kompendium wiedzy dla osób uczących się i gron pedagogicznych.

Wiele popularnych twierdzeń dotyczących praw osób niecispłciowych w szkole to mity.

Każda osoba ma prawo żądać zwracania się do niej preferowanym imieniem i zaimkami, może także używać go podczas prac pisemnych. Szkoła nie może zakazać ubierania się w sposób tożsamy z odczuwaną płcią, a także celowo deadname’ingować żadnej osoby uczącej się.

W Publikacji mówimy także o tym, co szkoły mogą zrobić, aby osoby niecispłciowe wspierać. Tworzenie neutralnych płciowo toalet i szatni, wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, wspieranie wydarzeń i projektów antydyskryminacyjnych to tylko część z nich.

Zachęcamy do przeczytania publikacji osoby uczące się, rodziców, grona pedagogiczne, Dyrekcje i wszystkie osoby wspierające!

Znajdziecie ją na naszej stronie internetowej.

Publikacja powstała w ramach grantu z Funduszu Dla Odmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *