Jakie prawa przysługują wam w związku z organizacją studniówki?

Styczeń to dla licealistów oraz osób uczących się w technikum czas studniówek, które odbywają się w związku ze zbliżającą się maturą.

Co roku organizacja studniówek powoduje wiele niejasności, problemów, komplikacji, a przede wszystkim – niezrozumienia i niestosowania się do przepisów prawa. Poniżej postaramy się wyjaśnić jak wygląda organizacja studniówek zgodnie z przepisami – co możecie, a czego nie.

Najważniejsze jest to, przez kogo organizowana jest studniówka, a także jest organizowana. 
Jeśli organizatorem jest szkoła, tj. dyrektor/dyrektorka lub rada pedagogiczna, to są oni decyzyjni w zakresie tego, czy np. możecie podczas imprezy spożywać alkohol. Analogicznie sytuacja wygląda, jeśli studniówkę organizujecie na terenie szkoły, na terenie której, zgodnie z regulaminem alkoholu spożywać nie można.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli to Wy jako osoby uczące się organizujecie studniówkę (zdecydowana większość jest już pełnoletnia) i robicie to w miejscu innym niż teren szkoły. W takich wypadkach przysługuje wam wiele praw, które nie ulegają ograniczeniu nawet wtedy, gdy na studniówkę zapraszacie swoich nauczycieli i swoje nauczycielki.

  • W sytuacji wskazanej wyżej studniówka nie jest tak naprawdę imprezą szkolną – jest imprezą prywatną, w której udział biorą osoby uczące się i pracownicy danej szkoły, a także osoby im towarzyszące. Powoduje to, że nie ma ograniczeń w zakresie wychodzenia lub wchodzenia na teren imprezy (np. sali, hotelu czy baru) na papierosa, do sklepu czy w jakimkolwiek innym celu. Powoduje to również to, iż grono pedagogiczne nie jest w tym czasie w pracy – to ich czas wolny, który zdecydowali się spożytkować na przyjęcie zaproszenia oraz przyjście na imprezę. Grono pedagogiczne nie ma również prawa oceniać was z zachowania za to, jak zachowujecie się podczas studniówki – to wasz czas prywatny, nie zajęcia lekcyjne.
  • Z tego względu, iż impreza nie jest organizowana na terenie szkoły oraz nie jest organizowana przez szkołę, to macie pełne prawo do spożywania na niej alkoholu w wybranej przez was formie – we własnym zakresie, organizowanym przez miejsce, w którym organizujecie studniówkę lub w jakikolwiek inny sposób. Oczywiście prawa do spożywania alkoholu nie mają osoby, które nie ukończyły 18 roku życia.
  • To wy organizujecie tę imprezę, więc to wy ustalacie wszelkie szczegóły – to gdzie będzie impreza, od której do której będzie trwała, jakie będzie menu (to uzależnione jest oczywiście od miejsca organizacji studniówki), czy zatańczycie tradycyjnego poloneza, a także to jaki jest dresscode lub muzyka (nie ma oczywiście ograniczeń w doborze piosenek).

Podsumowując, jeśli studniówkę organizujecie sami – jako osoby uczące się – i nie robicie tego na terenie szkoły, to traktujecie ją jako waszą prywatną imprezę – tak jak organizowane osiemnaste urodziny. Jeśli jednak organizujecie ją razem i w porozumieniu ze szkołą i/lub na jej terenie, to musicie porozumieć się z osobami decyzyjnymi w szkole.

Szkoła łamie twoje prawa? Napisz do nas. Działamy w całej Polsce – anonimowo i rzetelnie.

🇺🇦 tvoiprava@variaposnania.pl lub 🇵🇱 twojeprawa@variaposnania.pl!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *